DGS Hazırlık Kursu

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Ön Lisans mezunlarının girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmeyi sağlayan bir sınavdır.

DGS‘ye girebilmek için bir Meslek Yüksek Okulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olmak şarttır. DGS sınavı ÖSYM tarafından yapılmaktadır. DGS sınavında 60 Matematik ve 60 Türkçe olmak üzere toplamda 120 soru vardır. Sınav süresi 140 dakikadır.

DGS’ ye başvuran her aday için bitirme yılı ve diploma notu dikkate alınarak Ön Lisans başarı puanı (ÖBP) hesaplanır. Mezun durumda olmayan adaylar için diploma notu yerine not ortalaması alınır. Adayların not ortalaması ilk önce 100 ‘lük sisteme çevrilir ardından 0,8 ile çarpılır ve ÖBP puanı elde edilmiş olur.

ÖBP Puanı Örnek Hesaplama

Mezuniyet Notu: 3.0

3.0 x 25 = 75

75 x 0.8 = 60 ÖBP

DGS, 4 yıllık bir lisans programına yerleşmenin en kısa yoludur. DGS müfredatında yer alan konular AYT’ye kıyasla daha azdır, sorumlu olunan dersler sadece Matematik ve Türkçedir.

AYT’de genel katılımcılar Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi mezunlarından oluşurken DGS’de çoğunlukla Meslek Lisesi çıkışlıdır. AYT’ye her yıl iki milyon öğrenci katılırken DGS’ye ise ortalama iki yüz bin öğrenci katılmaktadır.

DGS ‘de 30 adet tercih yapma hakkı vardır.

Maltepe Özel Ders Merkezi olarak, öğrencilerimizi ister bire bir özel ders ile ya da 6 kişilik özel sınıflarda en iyi şekilde DGS’ye hazırlıyoruz.

 

 

MODadmin