TYT ve AYT Hazırlık Kursu

TYT ( Temel Yeterlilik Testi ) üniversiteye giriş sisteminin ilk aşamasıdır. Daha önce uygulanan YGS ( Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı ) benzeri bir sınav olarak 2017- 2018 yılından itibaren uygulanacaktır.

TYT sınavında Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri ‘nden sorular olacaktır.

TYT sınavı genelde Lise 1. sınıf ile Lise 2. sınıf konularını kapsar. Sınavda Türkçe ve Matematikten 40 ‘ar soru, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimlerinden 20 ‘şer soru sorulacaktır. Toplamda TYT’de 120 soru vardır ve bu sorular için toplamda 135 dakika süre verilecektir. Her bir sorunun puanı eşittir. YKS ( Yüksek Öğretim Sınavları ) içinde TYT ‘nin ağırlığı % 40 dır. % 60 ağırlık ise AYT ( Alan Yerleştirme Testi )’ne aittir.

TYT sınavına üniversiteye girmek isteyen tüm öğrencilerin katılması mecburidir. TYT puanından 150 ve üstü puan alan öğrenciler iki yıllık öğretim yapan yüksek öğretim kurumlarına, sınavdan 180 ve üstü puan alan öğrenciler dört yıllık öğretim yapan yüksek öğretim kurumlarına tercih yapma hakkına sahiptirler. Sınavdan 200 ve üzeri puan alan öğrenciler isterlerse bu puanı bir sonraki sene olmak koşulu ile kullanabileceklerdir. TYT sınavı 20 Haziran 2020 Cumartesi günü sabah yapılacaktır.

AYT ise Lise 3 ve Lise 4 konularından oluşacak sınavdır. Sınavda Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler (Tarih-1, Coğrafya-1), Matematik, Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji), Sosyal Bilimler (Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) alanlarında 40 ‘ar sorudan toplam 160 soru sorulur ve sınavın süresi 180 dakikadır. Öğrenciler hangi puan türünden puanlarını hesaplatmak istiyorlarsa o puan türleri ile alakalı bölümleri cevaplandırırlar. Sayısal, Eşit Ağırlık, Sözel ve Dil olmak üzere dört puan türü vardır.

AYT sınavında Sayısal puan için; Matematik ve Fen Bilimleri testlerini,

AYT sınavında Eşit Ağırlık puanı için; Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 testlerini,

AYT sınavında Sözel puanı için Türk dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testlerini,

cevaplandırmak durumundadırlar.

AYT sınavı 21 Haziran 2020 Pazar günü sabah oturumunda yapılacaktır.

Dil puanı için ise, 21 Haziran 2020 Pazar günü öğleden sonra yapılacak dil sınavına girmek zorundadırlar.

Öğrenciler sınav süresi boyunca tüm bölümlerin sorularını cevaplayarak tüm puan türlerinden puanlarının hesaplanmasını sağlayabilirler ancak her alanın puan hesaplanmasında o alana ait bölümlerin sorularının puan katkısı eşit olarak verilmiştir. Bu alana ait olmayan bölümlerdeki soruların çözülmesi asıl alan puan türüne ek bir puan getirmemektedir. Sadece diğer alanlarla ilgili puanların hesaplanmasını sağlarlar. Örnek olarak sayısal alanda puan türünün hesaplanmasını isteyen bir öğrencinin Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 testini çözmesi ona sayısal puan türünde ek bir puan getirmez ancak öğrencinin Eşit Ağırlık puanının hesaplanmasına yarar.

Maltepe Özel Ders merkezi, butik dershane anlayışı ile 6 kişilik sınıflarda öğrencilerini TYT, AYT sınavlarına en güzel şekilde hazırlamaktadır.

 

SINAVLAR TYT – Temel Yeterlilik Testi
SINAV SÜRESİ 135 DAKİKA
SORU ADEDİ 120
DERSLER TÜRKÇE
MATEMATİK
SOSYAL BİLİMLER
FEN BİLİMLERİ

 

SINAVLAR AYT – Alan Yerleştirme Testi
SINAV SÜRESİ 180 DAKİKA
SORU ADEDİ 160
DERSLER MATEMATİK
TÜRK DİLİ EDEBİYATI – SOSYAL BİLİMLER -1
FEN BİLİMLERİ
SOSYAL BİLİMLER- 2

 

Yabancı dil testinde ise, 80 soru için 120 dakika süre tanınmaktadır.

MODadmin